Current entrants

 

Boat Skipper Team name Crew Runners Class
Ailish II Tim McArthur EAC! L.O.S.T. Natalie White, Peter Stewart Willie White, Lorna Sloan 2/3
Laura Richard Stain Laura’s Lads Carl Davies, Mike Curtis Graham Hill, Peter Speake, Carl Davies 2/3
Skua Brian Magowan Jonathan Magowan, Tim Gordon Tim Darlow, Rory Campbell 2/3
Capricorn Keith Yarham Old Goats of Capricorn Ian Kennedy, Phil Lovegrove Phil and Vicki Gutteridge 2/3
Taeping Glenn Porter GlenAlmond Derek Robertson Rich Myers (Adult), Sean Wilkinson (adult), Andy Rowley(adult), Cameron Sale, Laurence Kinge, James Houldsworth, Gregor Cochrane, Minty Gow, Esme Dickson Youth
Contender Geoff Crowley Your Piece Baking Daniel Connolly, Patrick Wedderburn  Byam Trotter 2/3
Ptarmigan Graham Smart Clyde Puffers Jock Hamilton, Ali Davidson Rob McQuater, Johannes Courtial 2/3
Fearless Friend Trevor Harrison Terry and Ben’s Golden Ash Julie Harrison, Fraser McMillan 2/3
Superstition Kenny Byars Superstars Katrina Byars, Stephen Byars Giles Trussell, Ross Creber 2/3
Sundance of Lorne Ian Woodman James Hardie, Nick Williamson
Disk Drive Alastair Mitchell Think about Scaramanga’s floppy ibex Derek Claase, Gareth Claase, Peter Robinson, Peter Grant 2/3
Watchful of Hamble Sandy Watt Gamble on the Hamble Steven Walker, Tom Speller, Callum MacInnes, Andy Timney Sandy Watt, Steven Walker, Tom Speller, Callum Macinnes, Andy Timney 4
Clockwork Peter Foulds Old Timers Peter Bailey, David Owens 2/3
Requiem Nicolas Le Clanche Team Requiem Steven Forteith, Mark Taylor Robin Wilkins, Mark Baugh 2/3
Triptych Simon Thorp Moor Flavour Oliver Thorp, James Thorp James Bowden, Chris Walsh 1
Sorr of Appin Brian Wiseman Another SORRdid Affair Evan Clark, Alex Sepnce Alasdair MacInnes, Roddy Cunningham 2/3
Andy Hadfield Army HQ NE Nathan Teale Svc
Tri Mhor Iain Baird Tri Less Gordon Baird, Alan Rankin Es Tressider, Joe Symonds 1
Jjig Ian McDougall JJIGGLY Joggers Astrid Elberg Thomsen, Colin MacAlister Oliver Tulloch, Andrew Reeve 2/3
Ben Jesty APC Svc
La Girafe III Iain Loudon Fettes Diana McCosh Youth
Bluebird Iain Edward, Stephen Miller
Dionysus Alex Bisset Team Craic Heads III Graham Bisset, Ross Morley-Trapnell 2/3
Ledauphin Roderick Aitken Wild Goats Andrew Shannon, Andrew McArthur, Ally Gray, Barry Queen, Roderick Aitken, Ally Gray, Andrew McArthur, Andrew Shannon, Barry Queen 2/3
Marisca Alastair Pugh Fek, We still Hate Jura Chris Oliver, Jack Tait Claire Gordon, Briony Curtis 2/3
Bequia Colin Craig Nae booze tae Troon John Grant, Andy Sime 2/3
Phantom John Curtis Phantom Rollers Tony Johnson, Dan Seed John Ryan, Alex McVey 2/3
Synergie Chris Morrison Alastair Torbet Auren Clarke, Nigel Shekleton 2/3
CAN-DO Innes Walker CAN-DO Gavin Cameron, Adam Davenport 2/3
Iona Tim McEwan Highland Tabbers Matt Searson, Alex Wright, Marcus Denison Smith, Rob Windsor 4

To download a PDF of entrants list from previous years, select below: